Angora-drengene
Skrevet den 2. oktober 2008 af Søren Lerche
Esben Pretzmann og Rune Tolsgaard har i mange år arbejdet med humor på tv og radio, og har blandt andet lavet "Chris og Chokoladefabrikken" på P3 og Angora by Night på DR2.
I Angora by Night er Esben Pretzmann kendt som pianisten Henrik Solgård, også kaldt "Den nordjyske jukebox". Han foregiver at kunne spille enhver sang, men har nærmest ingen musikalsk fornemmelse.
I programmet optræder også Dan, Komiker (Rune Tolsgaard), der står for indslag med standup-komik, men fældes hver gang af sit lave selvværd. Derfor forlod han programmet i afsnit 8, og i det efterfølgende program blev den ikke-rytmiske trommeslager Kåre (også Rune Tolsgaard) sat ind som erstatning.
Vores to gæster vil fortælle om, hvordan de får deres ideer og hvordan de fører ideerne ud i livet. Og så vil de vise klip fra deres udsendelser. Angora By Night indeholder bl.a. Docu-soapen om cykelholdet Team Easy On, "Landmandssønnerne og Far" og "Spændende Mennesker", foruden "Russerne" og "Bugge og Ronald". Henover hele udsendelsrækken igennem var der også diverse musikvideoer i forskellig musikstil, men altid med en tekst der ikke lige var efter bogen.
Så glæd dig til at møde 2 mænd ud af 3 og hør nærmere om Angora-drengenes arbejde.
Arrangementet er åbent for offentligheden.
--------------------------------------------------------------------------------
Tidspunkt: 9/10/2008 kl. 20.00
Pris: 50,- for arrangement, kaffe og kage
Kommentarer: