Mellemøststudier - Folkehøjskolernes Forening i Danmark (FFD)


  • Højskolernes Hus
  • Nytorv 7 (find vej)
  • 1450 København K
  • Tlf: 33 36 40 40
  • Fax: 33 13 98 70
  • Email: kontor@ffd.dk
  • Åbent: man-fre 10-16
  • Telefon: man-tors
  • 10-15 | fre 10-14
  • (frokostlukket 12-13)

 

Grundtvigs Højskole(weblog)

 

Mellemøststudier

Skrevet den 8. december 2008 af Søren Lerche
Mellemøststudier - klik for at se billedet i stor størrelseGrundtvigs Højskole har fået nyt fag.
www.grundtvigs.dk

Mellemøstens væbnede bevægelser

Vi hører konstant om dem, og mange mennesker har en klar politisk holdning til dem, fordi de anvender vold for at nå deres mål. Men hvem er disse bevægelser, hvoraf nogle står på EU's og USA's terrorlister, egentlig? Hvem er Hamas, Hizbollah, Islamisk Jihad, PKK, PFLP og alle de andre?

I fællesskab udpeger vi en håndfuld af disse bevægelser fra terrorlisterne, som vi vil analysere ud fra deres historie, metoder, retorik og symboler. I samme kontekst skal vi forsøge at komme til bunds i spørgsmålet om, hvornår noget kan betegnes som henholdsvis terrorisme og frihedskamp? En debat, der er blevet genaktualiseret ved den dom, den danske organisation Fighters + Lovers modtog for at sælge t-shirts til fordel for colombianske FARC og palæstinensiske PFLP.

Faget tager udgangspunkt i afmystificeringen af disse pariabevægelser, og der vil være rig lejlighed for diskussion og debat.

Der vil i vidt omfang være foredrag fra både analytikere og tilhængere af de omtalte bevægelser. På denne måde sørger vi for at vende hver en sten for at forstå dem bedre.


Faglærere:
Pola Rojan

Vil du høre mere skriv til pola.rojan@gmail.com

Faget optræder i:
Forår 2009

Grundtvigs Højskole med fokus på journalistik, foto, politik, film, medier, kunst, litteratur, filosofi mm.

Kommentarer:

Kommentar? Log ind her

Typiske spørgsmål og svar | Ledige stillinger på højskolerne | Om hjemmesiden | Netværk | Folkehøjskolernes Forening i Danmark (www.ffd.dk)