Grundtvigs Højskole: Radikalisering på skemaet - Folkehøjskolernes Forening i Danmark (FFD)


  • Højskolernes Hus
  • Nytorv 7 (find vej)
  • 1450 København K
  • Tlf: 33 36 40 40
  • Fax: 33 13 98 70
  • Email: kontor@ffd.dk
  • Åbent: man-fre 10-16
  • Telefon: man-tors
  • 10-15 | fre 10-14
  • (frokostlukket 12-13)

 

Grundtvigs Højskole(weblog)

 

Grundtvigs Højskole: Radikalisering på skemaet

Skrevet den 23. april 2009 af Søren Lerche
Grundtvigs Højskole: Radikalisering på skemaet - klik for at se billedet i stor størrelseGrundtvigs Højskole satte som noget helt nyt radikalisering på undervisningsskemaet i efteråret 2008, faget vil blive udbudt igen til efteråret 2009. Faget udspringer af et samarbejde mellem Grundtvigs Højskole og Muslimernes Fællesråd og PET.

Her studerer man radikale strømninger siden 1920'erne op til i dag. Man har fokus på radikale bevægelser som nazisme, fascisme, voldelige anarkister og kommunister, BZ, de autonome, Blekingegadebanden, ETA fra Baskerlandet samt den meget aktuelle problemstilling om voldelig radikalisering blandt unge muslimer i Vesten

Undervisningsningen er funderet i praksis. Radikalisering sættes i relation til eksisterende samfundsforhold, hvilket kursusansvarlig Søren Lerche og vores samarbejdspartnere vil stå for.

Højskolelærer Søren Lerche vil stå for en gennemgang af radikalisering set i et historisk perspektiv.

Muslimernes Fællesråd vil forklare, hvorfor islam og radikalisering ikke bør være sidestillet. Abdul Wahid Pedersen fortæller om hans daglige arbejde som Imam og en aktør i offentligheden der bl.a. arbejder mod radikalisering.

Muhammad Hee vil bidrage med sine erfaringer fra Hizb ut-Tahrir samt sit faglige perspektiv på problemstillingen.

PET vil fortælle om de teorier, de bygger den forebyggende indsats på, samt deres konkrete erfaringer med problemstillingen.

Rene Elly Karpantschof, Post.doc. Sociologisk institut KU, vil fortælle om radikalisering på den politiske højre- og venstrefløj.

Tidligere PET-chef Hans Jørgen Bonnichsen, fortæller om hans arbejde i PET, indførelsen af den forebyggende indsats og vigtigheden i dialog med imamer og føre 'kammeratlige samtaler' med radikaliserede unge muslimer.

Vi vil afholde offentlige debatter om emnet.

Debatter som fandt sted i efteråret 2008.

Lørdag den 29. november kl. 13-15 debatterede Retspolitisk Forenings formand Bjørn Elmquist og Søren Krarup fra Dansk Folkeparti ‘tuneserloven’ på Grundtvigs Højskole i Hillerød.

Lørdag den 13. december kl. 13-15
Hvordan skal vi forebygge islamisme og radikalisering blandt unge muslimer?
Grundtvigs Højskole satte det til debat, ved at invitere to meget forskellige markante meningsdannere, Naser Khader og Abdul Wahid Pedersen.


Program for undervisningen

Torsdag 30. oktober
Introduktion af faget samt definition af radikalisering.

Tirsdag 4. november
Ideologiernes storhedstid, voldelige revolutionære ideologier: Nazisme, Fascisme: Mussolini, Franco. Kommunisme, anarkisme. Grobund for senere moderne politisk radikalisering.

Tirsdag 5. november
Vi tager til den sorte diamant i København for at høre Peter Øvig og Per Larsen som bl.a. vil debattere spørgsmålene: Hvordan kunne det politiske monster Blekingegadebanden vokse frem i København? Og hvordan forholder medier, politikere og historikere sig til terrorfænomenet?

Torsdag 6. november
Blekingegadebanden

Tirsdag 11. november
Blekingegadebanden

Torsdag 13. november
Baskerlandet ETA, Franco og det spanske demokratis kamp mod terrorisme. Habermas system og livsverden.

Tirsdag 18. november
80’erne BZ bevægelsen og anti-apartheid bevægelsen
90’erne De autonome. Ungdomshuset, kriminalitet, Nazisme og anti-Nazime, bandekrig som en del af radikaliseringsprocessen.

Torsdag 20. november
PET

Tirsdag 25. november
Rene Elley Karpantschof Post.doc. Sociologisk institut KU
Radikalisering både blandt højre- og venstreorienterede

Torsdag 27. november
11. september, Al-qaeda, homegrown terror, kampen mod islamisk funderet terror og terrorlov.

Tirsdag 2. december
Mohammed Hee, tidligere medlem af Hizb ut-Tahrir
Ind og exit. Radikaliseringsprocesser.

Torsdag 4. december
Abdul Wahid Pedersen, Medlem af Muslimernes Fællesråd, Imam og debattør Islam og radikalisering?
Ekstrem radikalisering - hvad gør vi?

Tirsdag 9. december
Tidligere PET-chef Hans Jørgen Bonnichsen, 'Frygt og fornuft i terrorens tidsalder'.
Danmark lader sig styre af frygten frem for at bruge hovedet, når strategierne mod terror skal lægges. Bonnichsen fremfører, at det har langt større effekt at gå i dialog med imamer og føre 'kammeratlige samtaler' med radikaliserede unge muslimer end at føre retssager i den danske kamp mod terrortruslen. Bogen er Bonnichsen anden bog, siden han i 2006 blev pensioneret fra jobbet som operativ chef for Politiets Efterretningstjeneste. I dag bruger han tiden som sikkerheds- og terrorekspert i medierne og holder foredrag landet over om terror og om sine mange år i PET og på Rigspolitiets rejsehold.

Torsdag 11. december
Evaluering

Kontaktperson
Søren Lerche
Phone: +45-50488192
E-mail: sorenlerche@gmail.com


Faglærere:
Søren Lerche


Faget optræder i:
Efterår 2009

Grundtvigs Højskole med fokus på journalistik, foto, politik, film, medier, kunst, litteratur, filosofi mm.

Kommentarer:

Kommentar? Log ind her

Typiske spørgsmål og svar | Ledige stillinger på højskolerne | Om hjemmesiden | Netværk | Folkehøjskolernes Forening i Danmark (www.ffd.dk)