Fuldt hus på Grundtvigs Højskole
Skrevet den 3. marts 2010 af Søren Lerche
Der 94 elever tilmeldt studiestart 28. februar og skolen har derfor lukket for tilmelding. Elever som har været sent ude kommer på venteliste.
En af årsagerne til den store interesse skyldes, at højskolen har formået at kombinere højskolens fællesskabsorienterede ramme med en anderledes form for læring. Uddannelse på den sjove måde kalder vi det.
Eleverne arragangerer festivaler, konferencer og debatter på og udenfor skolen, spiller koncerter, teater, rejser til USA med Amerika-ekspert Mads Fuglede, producerer aviser i samarbejde med dagblade etc. Grundtvigs Højskole formår på den måde at kombinere højskolens unikke fællesskab med fagligheden.
Grundtvigs Højskole med fokus på journalistik, foto, politik, film, medier, kunst, litteratur, filosofi mm.
For nærmere oplysninger
Kontaktperson
--
Søren Lerche
Grundtvigs Højskole
Projektleder
sorenlerche@gmail.com
50488192
www.grundtvigs.dk
Facebook/grundtvigs.dk
Kommentarer: