Han interviewede en af surfkulturens pionere på Hawaii, hang ud på stranden i Klitmøller og studerede nyskabende læringsprincipper på et instruktørkursus på Rho..
Kulturministeriet har netop givet fuld støtte til FFD's to projekter: "Naturfagligt Udviklingsprojekt" og "Højskolen som en vigtig aktør i arbejdet for en bæred..
Hvad er skolens formål? Er der brug for en genfortælling af dannelsesbegrebet? Hvad er skolens fællesskab? Er det i orden at fejle som lærer? Disse spørgsmål og..
Det er blevet tid til det fjerde Bæredygtighedsseminar, hvor du og din højskole får en fremragende mulighed for at lære mere om, hvordan I kan arbejde med bæred..
Aarhus har i 2017 været Europæisk Kulturhovedstad, og højskolerne har spillet en væsentlig rolle. Den 22. december får højskolen, fællessangen og kulturmødet at..
FFD modtager 1,2 mio. kr. i tilskud til aktiviteter, der fremmer debat og oplysning omkring EU. Mødet mellem unge europæere og danske højskoleelever er en centr..
I december og januar kører FFD og flere højskoler en fælles kampagne for at tage på højskole. Det handler om at tage sig tid til at udforske, hvem man er, når m..
Egmont Højskolens bestyrelse har besluttet at ansætte Søren Møllgaard Kristensen som afløser for Ole Lauth, når Ole går på pension 1. oktober næste år.
Du kan blandt andet deltage i: International dag, Højskolepædagogisk Uddannelse (HPU), Kunstlærernetværk, Bestyrelseskonference, Musiklærernetværk, Dialogmøder..
Seks unge med flygtningetematikken som fællesnævner har været igennem et intensivt forløb i Story Slam på Hadsten Højskole, hvor de er blevet trænet i at mestre..